KAKO TREBA DA IZGLEDA SMEŠTAJ NA PROGRAMU

Housing ili accommodation ili na našem – smeštaj – predstavlja goruću temu već neku godinu unazad. Kada pomislimo gde ćemo provesti leto prva slika koja nam najčešće padne na pamet izgleda verovatno ovako:

housing-imagination

 

Ali neeeeeemaaaaa! Možda ako imate neke bogate rođake ili prijatelje, koji su pritom spremni da vas ugoste na četiri meseca? U tom slučaju smatrajte sebe srećkovićima.

Vaš smeštaj na programu će pre izgledati ovako:

 

carpet-unfurnished-apts

 

ili možda ovako:

 

j1-friendly-housing

U svakom slučaju, na šta god da ste se navikli kod kuće, trebate da budete svesni da napuštate vašu zonu komfora i da na četiri meseca menjate sve što ste do tada znali za jedno novo iskustvo.

Smeštaj koji budete dobili tokom boravka u Americi treba da bude čist, komforan, da ima opremljenu kuhinju, da voda u kupatilu i kadi normalno otiče, da bude u sigurnom kraju. Može da bude namešten, ali je češće nenamešten.

 

KAKVO JE DOSADAŠNJE ISKUSTVO STUDENATA SA SMEŠTAJEM

Uglavnom pozitivno. U periodu privikavanja na nove uslove života, sasvim je prirodno da imate zamerke i one verovatno nikad i ne budu otklonjene jer kada se radni deo programa završi, na to i zaboravite.

Međutim, postoje i drugačija iskustva. Na desetine nezadovoljih studenata svake sezone dignu glas protiv stanodavaca iz više razloga:

– previše ljudi na malo prostora
– vlaga
– prokišnjavanje
– prljavi i neokrečeni stanovi
– loše instalacije
– loše sanitarije
– predaleko od posla
– nedostatak osnovnih stvari poput šporeta, mikrotalasne, a zabeleženi su i slučajevi da nije bilo ni frižidera
– neispravna klima
– kapiranje da stanodavac uzima ogromnu kintu na prostor koji nije predviđen za toliki broj ljudi
– oduzimanje depozita za nepostojeće štete.

Bilo koji od navedenih nedostataka daje pun legitimitet studentima da se bune. Ono gde nastaje dodatni problem je što nemaju kome da se obrate. Sponzorske agencije tek u zaista problematičnim situacijama odluče da reaguju, ali se sve nekako svodi na relaciju student-stanodavac.

Iz tog razloga i nije čudno što se mnogi studenti radije odlučuju da sami pronađu smeštaj sledeće sezone.

U neformalnom razgovoru sa predstavnicima Stejt Dipartmenta smo izveli zaključak da je potrebno ustanoviti određene standarde u ovoj oblasti, ali se javila bojazan da bi jedna takva “intervencija” drastično uvećala cenu smeštaja na programu.

 

KAKO REŠAVATI PROBLEME U VEZI SA SMEŠTAJEM

Konačno ste stigli u Ameriku posle xyz sati puta, džet leg vas polako rastavlja na atome, i sve što želite je da se smestite i dremnete makar 22 sata samo da ponovo dođete sebi. Pre nego što prođete kroz vrata koja vam pridržava ljubazni stanodavac, probajte da se setite toplog glasa vašeg razrednog starešine koji vas upozorava da proverite svaki delić sobe na ekskurziji u Budimpešti u trećem razredu srednje:

– “PRIJAVITE SVE NEDOSTATKE ODMAH!”

 

Kada se budete privikli na promenu vremenske zone, kada budete ušli u rutinu sa vašim poslom i kada počnete da se kapirate sa vašim cimerima koje je “ista muka” naterala da dođu u Ameriku i probaju da steknu neka nova iskustva, TADA možete da otvorite pivce, zavalite se negde udobno i uživate u još jednom danu za vama.

A mi bi vam poželeli jedan ovakav ambijent koji od sada možete pronaći kod nas na sajtu:

j1-friendly-housing

Karen’s House, Virginia Beach

May 8, 2017